Burrat avgan marshojnë për të drejtat e grave të veshur në burka!

burqa

Një grup i meshkujve në Afganistan marshuan të enjtën nëpër rrugët e Kabulit duke bartur burka në shenjë proteste kundër shtypjes së grave – dhe për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas më 8 mars.

Burrat bartnin burka , ku vetëm sytë shiheshin jashtë prapa një rrjetë të hollë, dhe kjo është bërë për të tërhequr vëmendjen për të drejtat e grave – ose më saktë mungesen e tyre në Afganistan.

– Autoritetet tona do të festojnë Ditën Ndërkombëtare të Grave në hotelet e mëdha, por ne do të bëjmë këtë në rrugë, thotë aktivisti Basir, 29, sipas Reuters.

– Një nga mënyrat më të mira për të kuptuar se si gratë mendojnë është duke lëvizur vet i veshur në një burka.

“Një burg”
Disa nga burrat të cilët pohojnë se i përkasin një grupi që e quan veten “Vullnetarë të paqes afgane” deklaruan se gjate bartjes se burkas ndjeheshin “si në një burg,” raporton Reuters.

Gjatë marshimit, burrat bartnin parolla me fjalët “Barazi” dhe “Mos i tregoni grave çfarë ato duhet të veshin, në vend të kësaj mbuloni sytë tuaj”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.