“Ne jemi emrat në trupin tënd!”

Ibrahimoviç tanimë ka marrë një përgjigje. Një grup i të rinjve në një nga zonat më të rrezikuara të botës, lagja e varfër Kibera në Nairobi, të Kenias , ka shkruar, filmuar dhe prodhuar një film për futbollistin suedez si falënderim për kontributin e tij ne luftë kundër urisë.

“Ne e dimë se çfarë ai është duke folur, ne kemi lindur dhe jemi rritur në lagjen e varfër Kibera. Ne nuk jemi të njohur. Ne nuk jemi të pasur. Por ne e njohim Zlatan Ibrahimoviçin dhe ne e dimë se çfarë ai flet. Uria. Një ditë e tërë pa ushqim. Një javë e tërë pa u ngopur si njeri. Lufta kunder urisë. Lufta për ta fshehur atë. Luftimi me motrat dhe vëllezërit tuaj në tryezë. Shkuarja në shtrat i uritur. Kërkimi i ushqimit në mbeturina. Vjedhja e ushqimit. Besoni! Ne kemi qenë atje!
Vëllezërit e motrat tona më të rinj, kushërinzlatanjtë, fqinjët janë ende atje. Fëmijët janë ata që e kanë më së keqi. Ata nuk kanë zgjidhje. Zlatan Ibrahimovic. Ne e dimë se çfarë jeni duke folur. Ne jemi emrat në trupit tënd. ”
Të rinjtë kanë qenë të ndihmuar nga qendra rinore Wale Wale që punon për të ofruar të rinjëve të Kiberas kohë kuptimplote.

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.