Kosova dhe Prishtina pëlqehen nga të tjerët!

newborni“Lonely Planet”, që boton librat më të famshëm në botë për udhëtimet, i ka kushtuar sot një shkrim të veçantë Prishtinës. Në faqen e saj të internetit është publikuar ky tekst: “Le mënjanë problemet e brendshme ekonomike dhe politike Kosova ngadalë por sigurt është duke u kendellur si një nga skajet e fundit të Evropës për të u zbuluar plotësisht nga vizitorët me një kryeqytet të gjallë e të sofistikuar.Përderisa Prishtina nuk është qyteti më estekik dhe më tërheqës në të cilin ju ndonjëherë vini ajo kullon një energji infektive . Jo shumë vende të tjera në kontinent ofrojnë ballafaqim të tillë të traditës dhe modernitetit , që vie nga mishmashi i saj i kulturës ballkanike, një ushqimi të klasit botëror dhe festimeve”.
Artikullin e plotë në gjuhë angleze mun ta lexoni këtu.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.