Si t’i humbni 15 kg për 15 ditë: çdo mëngjes portokall dhe vezë

portKjo dietë  15-ditore u dedikohet të gjithë styre që kanë mbipeshë por edhe atyre që kanë telashe me tretje dhe me lëkurë të papastër. Dieta në fjalë është treguar si pastrues efikas i lëkurës dhe bënë absorbimin e yndyrave në mënyrë natyrore duke e bërë lëkurën më të bukur. Kjo dietë ështe mjaft restriktive. Para se të vendosni të mbani këtë dietë konsultohuni patjetër me mjekun ndërsa vetë dietën dunet ta aplikoni nën mbikqyrjen mjeksore. Pasiqë gjatë zbatimit të kësaj diete e cila ka mangësi të karbohidrateve bëhet zvoglimi i masës muskulore preferohet aktiviteti fizik, Ky aktivitet mund të bëhet përmes fitnesit, vrapimit, biciklizmit, notit apo thjeshtë përmes hecjes. Më poshtë keni menynë ushqimore:

E hënë
Mëngjesi: 1 portokall, 2 riska bukë, 1 filxhan kafe apo çaj pa sheqer,
Dreka: 1 portokall, 1 ve e zier, 1 gotë qumsht apo jogurt
Darka: 2 domate, 2 ve të ziera, 500 gr sallatë apo tranguj, 2 riska bukë
E martë
Mëngjesi: 1 portokall, 2 risks, 1 filxhan kafe apo çaj pa sheqer,
Dreka: 1 portokall, 1 ve e zier, 1 gotë qumsht apo jogurt, 2 risks bukë
Darka: 125 gr. mish të bluar viçi, 1 domate, 1 filxhan çaj apo kafe
E mërkurë
Mëngjesi: 1 portokall, 2 riska bukë, 1 filxhan kafe apo çaj pa sheqer,
Dreka: 1 portokall, 1 ve e zier, 1 gotë kos, 1 sallatë e vogël
Darka: 125 gr. mish të bluar viçi, 1 domate, 1 filxhan çaj apo kafe
E enjte
Mëngjesi: 1 portokall, 2 riska bukë, 1 filxhan kafe apo çaj pa sheqer,
Dreka: 125 gr. djath me sasi të vogël yndyrore, 1 domate, 2 riska bukë
Darka: 125 gr. mish të bluar viçi, 2 domate, 1 mollë, 1 riskë bukë
E premte
Mëngjesi: 1 portokall, 2 riska bukë, 1 filxhan kafe apo çaj pa sheqer,
Dreka: 200 gr. mish të zier ose mish peshku, 1 domare,  1 riskë bukë
Darka: 500 gr. sallatë të zier, 1 ve, 1 domate
E shtunë dhe e dielë
Në fundjavë mund të hani si zakonisht por mos e teproni me sasi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.