Çka kanë të përbashkët Dita e Verës me Pitagorën dhe Ajnshtajnin?

piditaÇka kanë të përbashkët  Dita e Verës me matematicientin e njohur antik Pitagorën dhe me babanë e Teorisë se Relativitetit Albert Ajnshtajnin? Përgjigjen në këtë pyetje mund ta marrim nga shumë matematicient të cilët sot me 14 Mars festojnë Ditën e Numrit  π. Muaji i 3-të (Marsi) dhe dita e 14-të e tij simbolizojnë numrin π i vargu i të cilit fillon me 3,14. Përndryshe Albert Ajnshtajn ka lind me 14 Mars të vitt 1879 pra në Ditën e Verës apo në Ditën e Numrit π.  Shiqoni këtë video interesante për numrin π.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.