Në Suedi edhe të shurdhërit mund të përcjellin garat e Eurovisionit!

evrijaNga Suedia vjen një tjetër lajm i mirë e sidomos për ata që kanë problem me të dëgjuar. Të gjithë e dimë për kujdesin që Suedia tregon për persona me aftësi të kufizuara por ky lajm solli një  risi dhe me siguri vuri një standard të ri në botën e transmetimeve televizive. Në garat e sivjetme të Eurovizionit që u organizauan në nivelin suedez, radiotelevizioni i Suedisë SVT angazhoi edhe përkthyesin i cili përmes gjuhës me shenja pra me mimikë u mundësoi atyre që kanë telashe me dëgjim që ta shijojnë dhe ta përjetojnë sa më mirë çdo kënge garruese. Videoklipi në vijim i cili tregon përkthyesin Tom Krångh duke përkthyer me gjeste këngën e Magnus Carlsson u klikua shumë dhe u bë hit në Youtube.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.