Bleu medalën Nobel pastaj ia ktheu falas ishpronarit të saj!

nobeliNjë nga biznismenët më të pasur rus Alisjer Usmanov bleu në ankand medalën nobel të shkenctarit James Watson i cili njihet si zbulues i ADN-së. Për këtë medale Alisjer kishte paguar 4.8 milionë dollarë. Para disa javëve u bë e ditur se zbuluesi i ADN-së James Watson do ta siste në ankand medalen që jepet me rastin e ndarjes së  çmimit Nobel që ky i fundit kishte fituar për zbulimin e ADN-së. Watsonit i nevojiteshin këto para për të finansuar hulumtimet shkencore dhe për bamirësi. Me të kuptuar arsyet e shitjes milliarders rus u fut në garë dhe pasi ofri shumën fituese prej 4.8 million dollarësh u bë pronar i medales Nobel. Mirëpo historia nuk mbaron këtu. Miiarderi rus ia ktheu falas
medalen ishpronarit të saj pasi që mendon se ai e ka meritera atë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.