Yjet e futbollit blejnë hotelin dhe e ofrojnë atë për të pastrehët gjatë dimrit.

hoteliZakonisht kur të  pastrehët zënë një ndërtesë bosh dikush  i thëret policët. Mirëpo këtë here pronarët e ndërtesës ishin yjet e futbollit të Manchester United – Gary Neville dhe Ryan Giggs, të cilët i mirëpritën ata për të qëndruar.

Dyshja, e cila planifikon për ta kthyer ndërtesën që kap  vlerën prej  1.5 milion funta  në një hotel i dhanë leje grupit Manchester Angels i cili i ndihmon të pastrehët për  përdorimin e ndërtesës gjatë dimrit në mënyrë që rreth 30 të rinj të  kenë të  garantuar strehimin. Grupi në fjalë gjithashtu planifikon të sjellë edhe shërbimet sociale që mund të ofrojnë programe shërimi dhe përkujdesje shëndetësore, dhe gjëra të tjera të nevojshme për ata që janë në nevojë.

Wes Hall, një nga aktivistët e pastrehë, tregoi  për Channel 4 News se si ai shpërtheu në lot kur mori telefonatën nga Neville, trajneri i Manchester United. “Për ne, ky është një litar shpëtimi! “

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.