Zbulimi i rastësishëm eliminon merkurin toksik nga uji.

Shkencëtarportokallët në Australi zbuluan rastësisht substancën që mund të eliminon  merkurin toksik (zhivën) nga deti. Substanca në fjalë quhet limonenë, dhe mund të gjendet në çdo lëvozhgë portokalli.

Dr Justin Chalker, profesor i kimisë sintetike në Universitetin Flinders, dhe ekipi i tij, ishin duke punuar me squfur dhe limonenën për të krijuar një polimer të kuq me veti të gomës. Kur ata filluan të bëjnë teste për të matur ndikimin e dëmshëm potencial të këtij polimeri në mjedisin qe na rrethon zbuluan se kjo substancë mund të thith  merkurin (zhivën) drejt nga uji.

Ndotja nga merkuri prek shumë nga oqeanet e botës  dhe pastrimi nga kjo ndotje është i  vështirë dhe i shtrenjtë. Merkuri emetohet në ajër gjatë djegies së lëndëve djegëse fosile duke perfunduar në ujë ku bëhet ndotja e  furnizimeve ushqimore i cili  mund të shkakton  helmimin e jetës detare. Të ushqyerit me peshk dhe prodhimet nga deti të ndotura me merkur ka qenë i lidhur me probleme të rënda shëndetësore në njerëz.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.