“Burgosin” biçikletat për arsye humane!

bicikla

Lajmi i mira udhëton edhe më shpejtë nëse udhëton me dy rrota. Për tetëmbëdhjetë vitet e fundit, të burgosurit në burgun shtetëror  Mike DURFEE kanë restauruar biçikleta të vjetra në një punëtori të madhe – duke i çmontuar ato dhe duke bër rimontimin e tyre e që mund të thuhet se ështe edhe metaforë për çmontimin e kaluarës së tyre dhe rimontimin e të ardhmes.

Me qindra biçikleta të dëmtuara dhe me mungesa të vogla janë sjellë çdo vit në departamentin korrektues të shtetit të Dakotës Jugore me qëliim të zbatimit të projektit  të quajtur “Pedal Power from the Pen”. Pas ngjyrosjes së kujdesshme dhe riparimit të çdo biçiklete aty kah fundi i vitit  diku rreth 1300 biçikleta iu dhuruan fëmijëve me gjendje të vështirë ekonomike në shtetin e Dakotës Jugore. Gjatë dhjetë viteve të shkuara vetëm  departamenti i policisë së qytetit Mitchell çdo vit rregullisht ka kontribuar me nga 100 biçikleta të braktisura.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.