Te jesh i fortë edhe kur je i thyer!

Një tregtar që shisteujti ujë shkonte në lumë çdo mëngjes, ku ai mbushte dy fuqitë e tij për të ua dërgue myshterive ne qytet. Një nga këto fuqi ishte plasaritur dhe humbaste mjaft ujë deri në destinacion, ndërsa fuqia tjetër ishte krejtësisht e re dhe sjellte më shumë përfitime.Duke u ndjerë më pak e vlefshme, fuqia e plasaritur një mëngjes i tha pronarit:”Unë jam e vetëdijshme për kufizimet e mija dhe se ti nuk fiton shumën e plotë të parave nga unë sepse unë jam gjithmonë gjysmë e zbrazët kur hyjmë në qytet. Të lutem më fal dobësinë time! ” Të nesërmen në mëngjes, në rrugën drejt lumit, pronari i drejtohet fuqisë së plasaritur: “Shiko buzë rrugës!” “Është e bukur, e mbushur me lule”, u përgjigj fuqia. “Është falënderim i mrekullueshëm për ty.” i tha pronari. ” Bleva farën dhe e mbolla atë, dhe ti, pa e ditur këtë e vadite cepin e rrugës çdo ditë.”

Mësimi i këtij tregimi është: mos harroni se ne jemi të gjithë të thyer pak e të plasaritur por edhe kështu te dobët mund të bëjmë mrekulli!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.