Energjia solare në Britaninë e Madhe është dyfishuar gjatë vitit 2014.

solar

Një lajm i mirë nga Britania e Madhe. Sipas Departamentit të Energjisë dhe Ndryshimeve Klimatike në Britaninë e Madhe, sasia e energjisë solare në këtë vend gati eshtë dyfishuar, Sipas industrisë solare diku rreth 5 gigawat të paneleve solare mjaftojnë për furnizimin ekvivalent të 1.5 million amvisnive në Britaninë e Madhe. Të dhënat tregojnë se më shumë se 125.000 shtëpi kanë instaluar panerat solare në kumlet e tyre vitin e kaluar. Instalime në shkallë më të madhe janë bërë nëpër ndërtesa të përbashkëta si skola, biznese etj, ku është shënuar rritje prej 50% gjatë kuartalit të 4-të të vitit 2014 në krahasim me kvartalin e 3-të të të njejtit vit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ky sajt përdor Akismet-in që të reduktojë mesazhet e padëshiruar. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komenteve tuaja.